Home Imahét harmadik napja: Egy test

Imahét harmadik napja: Egy test

19 jan

Imahét harmadik napja: Egy test

Alapige: „Szeressétek egymást, amiképpen én szerettelek titeket!” (Jn 15:12b)
Bibliaolvasás: Kol 3:12-17, Jn 13:1-15; 34-35

Jézus új parancsolatot ad a tanítványoknak: egyetlen szóban összefoglalva ez: szeretet. Jézus parancsot ad. A görög „ἐντολή” (entolē) megfelel az ószövetségi értelemben vett isteni parancsolatnak. Amíg a farizeusi kegyesség 248 buzdító és 365 tiltó paragrafusra bővítette, Isten Fia előbb két mondatba (Mt 22,37-40), majd egyetlen szóba sűríti: „ἀγαπάω” (agapaō). Ez az ige meglehetősen széles spektrumú jelentést hordoz: üdvözölni, szívesen látni, vendégül látni, szórakoztatni, örülni, elégedettnek lenni, kedvelni, stb. Próbáljuk a mai igét ennek fényében olvasni, ízlelni:
– üdvözöljétek egymást, amiképpen én üdvözöltelek titeket,
– szívesen lássátok egymást, amiképpen én szívesen láttalak titeket,
– vendégül lássátok egymást, amiképpen én is vendégül láttalak titeket,
– szórakoztassátok egymást, amiképpen én is szórakoztattalak titeket,
– örüljetek egymásnak, amiképpen én is örültem nektek,
– legyetek elégedettek egymással, amiképpen én is elégedett voltam veletek.
Képzeljük el, milyen érzés lehetett a tanítványoknak Jézussal találkozni a háborgó tengeren, amikor belépett a bárkába, vagy feltámadása után, amikor zárt ajtók ellenére bement, s megállt előttük… Hogyan üdvözölte őket? Hogyan üdvözölték egymást? Képzeljük el, milyen volt, amikor Jézus vendégül látta a tanítványait: ezreknek is jutott a kenyérből. Nincs más dolgunk, mint követni Jézust – „utánozni” Őt, ahogy Ő tanította, ahogy Ő megélte az életet, az emberi kapcsolatokat.
A magyarázók szerint ez a fajta szeretet az Isten önközlése, az önmagát feláldozó isteni szeretet. Jézus azt szeretné, ha felfejlődnénk erre a szintre. Amikor Péterrel beszélget (Jn 21), háromszor is megkérdezi tőle: szeretsz-e engem? Péter pedig háromszor ismétli el: szeretlek. Az csak a görög szövegből derül ki, hogy Jézus először arra kíváncsi: képes Péter isteni szeretettel
viszonyulni hozzá? Péter válasza: „φιλέω” (phileō), ami az emberi természet velejárója. Jézus érzékeli, hogy Péter másképp értelmezi a szeretet, ezért megismételi a kérdését. Péter ugyanúgy válaszol. A harmadik alkalommal azonban már Jézus így fogalmaz: szeretsz-e emberileg engem? Ezzel a „kompromisszummal” Jézus kifejezi, Péternek még tanulni kell egyet, s mást.
Kedves Testvérem, csupa jó hírekkel szolgálhatok neked: Jézus a szeretet legmagasabb minőségében fordul hozzád, ha te is szereted Őt, mindösszesen egy (1!) parancsot kell megtartanod. Ne aggódj, ha elsőre nem sikerül, Péternek sem volt ez magától értetődő. Hitvallásunk szerint a szentek abban és csak abban különböznek a többi halandótól, hogy „komoly elhatározással” igyekeznek Istennek élni (v. ö. Heidelbergi Káté: 114.), de éppen ez a szándék és céltudatos törekvés, amire most te is meghívást kaptál!

Uram, én még mit sem tudtam rólad, Te már akkor szerettél. Ez a lehető legmagasabb minősége a szeretetnek, amely
kész volt önmagát megüresíteni, s vállalni értem a Golgotát. Én még nem tudlak így szeretni, kezdő tanítványod vagyok, mint Péter annak idején. De tudom, a Szentlélek megcselekszi, hogy a szent keresztségben és az úrvacsorában veled egyesüljek, Te élj bennem és én Tebenned. Jelenlétedben áldj meg és erősíts, hogy ezt az egy parancsot, amelyre elhívtál, minden egyes nap szemem előtt tartsam, és komoly elhatározással gyakoroljam. Veled sikerülni fog! Hála és dicsőség ezért neked, Úr Jézus az Atyával és a Szentlélekkel együtt, mindörökké. Ámen.

Dr. Geréb Miklós, Iriny