Kain és Ábel
„Ezután azt mondta Kain a testvérének, Ábelnek: Menjünk ki a mezőre! Amikor a mezőn voltak, rátámadt Kain a testvérére, Ábelre és meggyilkolta.” (1Móz 4,8)
Mindig szívesen nézek olyan régi képeslapokat, melyek egy-egy városrészt ábrázolnak. Szinte mindegyiken látni olyan cégtáblát, mint például a nagyváradi Koch testvérek férfi és leány ruhaüzlete. Ma már kevés olyan cégtáblát látni, amin az jelenik meg, hogy az a vállalkozás bizonyos testvérek tulajdonában van. Pedig milyen szép a testvérek egysége. A 133-ik zsoltárban azt olvassuk: „Ó, mily szép és mily gyönyörűséges, ha a testvérek egyetértésben élnek!”.
Káin és Ábel testvérek voltak, de egyetértés helyett irigység támadt az egyikükben. Mindketten áldozatot mutattak be Isten előtt. Káin földműves volt, ő növényáldozatot mutatott be. Ábel pásztor volt, ő állatáldozatot mutatott be. Isten az Ábel áldozatát jobban kedvelte, mint a Kainét. Kain ezért irigy lett a testvérére és meggyilkolta őt. Így ért véget egy testvéri kapcsolat. Milyen sok hasonló eset van, amikor szeretet helyett gyűlölet van a testvérek között. Sokszor már kisgyermekkorban elkezdődik ez az irigység. A szüleim jobban szeretik a testvéremet, mint engem. A testvérem jobb tanulmányi eredményeket ér el, szebb, tehetségesebb, ügyesebb, sikeresebb mint én. És lassan-lassan az irigység haraggá alakul át. A testvérek azt gyűlölik meg, akit a leginkább szeretniük kellene.
A pszichológusok meglátása szerint a testvérekkel való kapcsolat ugyanannyira formálja a gyerekeket, segíti vagy hátráltatja a fejlődésüket, mint a szülőkkel való kapcsolatuk. Arra figyelmeztetik a szülőket, hogy fékezzék meg a közöttük levő fizikai és szóbeli agressziót, és segítsék abban, hogy mindegyik megtalálja azt, amiben ő jobb, mint a testvére. Alfred Adler, osztrák pszichológus volt az első, aki a testvérek születési sorrendjének jelentést tulajdonított. Ezzel magyarázta a testvérek személyiségtípusa közötti óriási különbségeket, és mutatott rá, hogy ezek alapján mindenki megtalálhatja azt, amiben jobb lehet. A versengés ebben az esetben identitásképző: kialakítja az énhatárokat, erősíti az önbizalmat. Egy egészséges önbizalommal rendelkező testvér pedig ismeri a maga értékeit, és nem irigyli el a testvéréjét. Kain nem tudta elfogadni, hogy Isten jobban kedveli az Ábel áldozatát. A tékozló fiú testvére pedig különösen nem tudta elfogadni azt, hogy amikor hazatér a felelőtlen testvére, akkor az apja hogyan tudja olyan lelkesedéssel és örömmel fogadni, és annyi mindennel elhalmozni. De látunk pozitív példákat is a testvéri kapcsolatokról a Bibliában. Látunk olyan testvéreket, mint Pétert és Andrást, Jakabot és Jánost, akik mind Krisztus tanítványai lettek. Szeretetben éltek egymással, mert életük legnagyobb értéke Jézus lett. Márta, Mária és Lázár történetéből megismerjük az egymásért aggódó és mindent megtevő testvéreket. Sokfajta testvéri kapcsolatot ismerünk meg tehát a Bibliából és a mindennapokból. Most ne azt kérdezd, hogy milyen a testvéred, hanem azt, hogy milyen testvére vagyok én neki? Ámen.
Jó atyám, köszönöm neked a testvéremet, aki velem együtt örül az örömömnek, és együtt szenved velem, ha fájdalom ér. Őrizd meg közöttünk a testvéri szeretetet és békét! Ámen.
Sebestyén Elek Előd