Éneklek az Úrnak
„Éneklek az Úrnak, mert jót tett velem.” (Zsoltárok 13,6b)
A zsoltáríró a halálos veszedelemben is töretlen hittel és bizalommal fordul Isten felé. Készül arra, hogy éneket fog mondani az Úr magasztalására. Tudja, hogy meg fogja tapasztalni a szabadítást. Kész arra, hogy ezért hálásan magasztalja az Urat. Hite által már a szenvedés idején is értékes segítséget kap az Úrtól: reménykedik az Úr hűségében.
Akár háborúban, vallásos céllal, vagy a gyógyító ceremóniák keretében – az ének minden körülmények között vigaszt, gyógyulást, közösségi erőt közvetít. Egy kelet-afrikai törzsnél akkortól számítják a gyermek születésnapját, amikor az anya először gondol rá. Ha a fiatal nő elhatározza, hogy gyermeket szeretne a világra hozni, elvonul és leül egy fa alá. Magába mélyed és befelé hallgatózik, míg meg nem hallja a gyermek dalát. Ha meghallja, visszatér a faluba, és elénekli a dalt párjának. Később az édesanya napközben is gyakran dúdolja a dalt a szíve alatt növekvő, fejlődő magzatának. Megtanítja a dalt a bábának és a törzs idős asszonyainak, akik énekszóval fogadják a gyermeket, amikor megszületik. Később az egész törzs megtanulja a dalt, és azzal vigasztalja a gyermeket, ha beteg vagy bármi bántja. Később ez a dal az élet minden fontos eseményére elkíséri az embert, ünnepek, rituálék alkalmával elhangzik. És élete végén is összegyűlnek a rokonok, és utoljára a halálos ágy mellett állva az ő dalával búcsúztatják a távozót.
Az ének gyógyít, az ének erőt ad. Énekeljünk sokat mi is az Úrnak, mert velünk is napról napra jót tesz. Ámen!
Uram, te látod az emberi szíveket, megvizsgálod az igazat és a bűnöst, alázattal hajtjuk most meg fejünket előtted. Bizony, igaz vagy te, az igaz tetteket szereted, a becsületes emberek pedig meglátják orcádat. Hálával magaszatalunk téged és dicséretekkel áldjuk szent neved, mert te jót teszel velünk. Ámen!
Sebestyén Elek Előd