Böjt
„Miért böjtölünk – kérdik –, ha te meg sem látod, miért gyötörjük magunkat, ha nem akarsz tudni róla?” (Ézsaiás 58,3)
A böjt időszaka lehetőséget nyújt számunkra arra, hogy elmélyítsük kapcsolatunkat Istennel, megtisztítsuk lelkünket és elménket, valamint megerősítsük hitünket. Ezúttal Ézsaiás próféta tanít minket a böjtről.
Izráel népe elégedetlenkedik, mert Isten nem vette észre böjtjüket és önsanyargatásukat, melyet a babiloni fogságban és azóta is gyakoroltak. Nincs eredménye! Hiszen még nem jött el az üdvidő, nem teljesedett be minden ígéret, tele van a nép élete nehézséggel, romokban hever az ország. A próféta erre a panaszra válaszol. Figyelmeztetést fogalmaz meg az embereknek az álszent vallásosságukkal és az igazságtalan életvitelükkel kapcsolatban. Az Úr kritizálja a népet azért, hogy bár megtartják a böjtöt és vallásosnak tűnnek, közben mégis folytatják az igazságtalanságot és a gonoszságot. Az emberek látszólag vallásos életmódjukkal elhitetik magukkal és másokkal, hogy követik Isten parancsolatait, de valójában nem élnek ezek szerint. A böjtölés valójában egy olyan cselekedet, amelynek célja az önmegtagadás és a lelkiség megerősítése kellene legyen.
Gyökössy Endre ezt írta a böjtről: „A böjt nem étlap kérdése, azaz nem akkor böjtölünk helyesen, ha az egész arról szól, hogy bizonyos dolgokat nem eszünk meg. És egyáltalán, miért kell böjtölni? Ki mondta, hogy Istennek az tetszik, ha éhesek vagyunk, vagy ha kellemetlenül érezzük magunkat, mert ezt vagy azt nem csinálhatunk? Nem, nem, egyáltalán nem ilyesmit jelent a böjt. A böjt: felszabadító érzés, ha valóban jól végezzük! Szabaddá tesszük magunkat valami sokkal jobb és értékesebb dolog számára. Közhely, de igaz, hogy teli üvegbe nem lehet semmit tölteni. Ha ecettel vagy megposhadt vízzel van teli a poharunk, előbb ki kell önteni, ha valami finomságnak akarunk ott helyet csinálni. Ez tehát a böjt.” Ámen.
Imádság: Uram, segíts a böjti időszakban:
- hogy a keskeny úton járjak, melyen Jézus vezet,
- hogy ne a bűnös dolgokra nézzek, hanem Jézusban gyönyörködjem,
- hogy ne kritizáljak, hanem Téged dicsérjelek,
- hogy ne a rosszat, hanem a jót cselekedjem,
- hogy ne a hamis beszédet, hanem a Te szelíd hangod halljam meg! Ámen.
Sebestyén Elek Előd