Bábel tornya
„Ezért nevezték azt Bábelnek, mert ott zavarta össze az Úr az egész föld nyelvét, és onnan szélesztette szét őket az Úr az egész föld színére.” (1Móz 11,9)
Becslések szerint közel 7000 nyelv létezik a világon. Hogy miért és mióta van ilyen sokfajta nyelv, ezt tudjuk meg a Bábel tornyának történetéből. Az elbeszélés magyarázatot arra is, hogy hogyan széledt el szerte a világon az emberiség.
A torony építői a „szerezzünk magunknak nevet” szándékkal fogtak munkához. A földet az éggel akarták összekapcsolni, miközben a saját hírnevüket kívánták növelni. Isten nem látta ezt jónak. Büntetésül összezavarta az építők nyelvét. Ez a népek közötti szakadék mélyüléséhez vezetett. Ma ezt a távolságot nem csupán az idegen nyelvek tanulásával, hanem az egymás megértésére való törekvéssel lehet áthidalni.
A Bábel tornyának ellenpólusa a pünkösdi történet, amikor a különböző nyelvet beszélők a Szentlélek ereje által mind megértették az apostolokat. Nem kell ahhoz idegen országba utazzunk, hogy olyan emberekkel találkozzunk, akikkel nem értjük meg egymást. Sokszor azok között is megnemértés van, akik ugyanazt a nyelvet beszélik és vallást gyakorolják. Az emberek többször próbálkoztak olyan közös nyelv megalkotására, amivel könnyen megérthetik egymást: ilyen volt a volapük, az eszperantó és mások. Pedig nem kellett volna keresni, hiszen a bibliai iratokban már több ezer éve benne van egy titkos nyelv: a szeretet nyelve. Boldogok, akik ismerik és használják ezt a nyelvet. Aranyosi Ervin szavait idézem: “Ha szívedben szeretet él, / könnyen elérsz másokat. / Könnyen tudod gyógyítani, / kinek szíve fáj sokat! / Olyan nyelv ez, mely boldogít, / s megérint más lelkeket. / Szomorú, hogy nem használják / nap, mint nap az emberek!” Ámen.
Istenem, köszönöm neked a szeretetet. Köszönöm, hogy te vigyázol rám. Taníts meg minket is a szeretet nyelvén beszélni, hogy jobban megérthessük egymást. Ámen.