Templomok útja: Pelekeszi
Érkőröstől nem messze, dombok ölelésében fekszik Pelekeszi. A falu két településrész összeolvadásából jött létre: Peléből és Kesziből. Református temploma mellett áll Menszáros Károly családi sírboltja, a templomban pedig családi címere található. Itt született 1857-ben Diószeghy Mór érkávási református lelkész, költő, író.
A Giczei Diószeghy-család előnevét a gömörvármegyei Gicéről (Felvidék) írja, amelyet Diószeghy Pál neje, Fáy Zsuzsánna révén kapott. Diószeghy Pálné Fáy Zsuzsánna az érkőrösi református egyházközségnek egy záros perselyt adományozott. Diószeghy Pál fia, Sámuel, Csomaközy Péter leányát, Zsuzsánnát, vette feleségül, s ezzel jutott a Pele falu fele részéhez 1780-ban.
Az egyházi jegyzőkönyvek szerint a 16. század második felében reformátussá vált középkori templom javítását és bővítését a birtokos családok pártfogolták. A támogatásért cserébe engedélyezték nekik, hogy örök nyughelyük legyen a templomban és környékén. E jegyzőkönyvek szerint a templomot a XIX. század folyamán bővítették. Kiegészült a jelenlegi nyugati főhajóval, majd a templomhajó déli oldalának portikusával, valamint a nyugati homlokzaton a toronnyal. A régi, boltíves szentélyt 1905-ben lebontották és felépítették a jelenlegi félköríves keleti templomhajót.
A templomon legutóbb 2004-ben végeztek átfogó javítási munkálatokat. A kis méretű, Kelet-Nyugati tájolású istenházának keleti része hosszúkás és félkör alakú, a nyugati része négyzet alakú. A munkálatok során két befalazott ablak került elő. A felfedezett ablakok a középkori templom déli falán voltak. A jelenlegi félköríves fal ráépült a középkori szentély alapzatára. A szentély délkeleti sarkában támpillér is megfigyelhető volt. A feltételezések szerint a XIII-XIV. századi középkori templomnak egy kb. 6 x 7 méteres, négyszögletes templomhajója volt egyenes záródású szentéllyel, ami kb. 4,4 x 5 méter lehetett.
A templom fő bejárati ajtaja a torony alatt van. Ahogy a főbejáraton belépünk az istenházába, bal oldalt, középen találjuk a szószéket, melynek koronáján a betlehemi csillag szimbóluma látható. Az első padsorokat, az úrasztalát, a szószéket és a karzatokat fehér színű, piros varrottas terítők díszítik, melyeken nincs semmilyen felirat.
A templom háromszintes tornya egyszerű. A szinteket a vakolatból kialakított kiugró párkányok választják el. Az alsó és középső szinten vakablakok vannak. Az ablakokat egyszerű szegélydíszítések veszik körül. A felső szinten vannak a harangok elhelyezve. Toronyórája nincs a templomnak. A templomhajó tetőzetét és tornyot összesen három csillagmotívumos csúcsdísz ékesíti. A templom belső tere fehérre meszelt, karzatai krémszínűek, a szószék és szószékkorona pedig barna színű.
A parókia a templommal szemben, külön telken helyezkedik el, mellette van felállítva a világháborús emlékmű. A 150 lelkes gyülekezetet id. Paniti Zoltán lelkész pásztorolja.
Sebestyén Elek Előd
Felhasznált irodalom:
- https://mek.oszk.hu/04700/04750/html/1172.html
- Satu Mare. Studii și Comunicări, Editura Muzeului Sătmărean, Satu Mare, 2008, 217.
Hozzászólás