Home Méltó ünnep a reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából Berettyószéplakon

Méltó ünnep a reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából Berettyószéplakon

Méltó ünnep a reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából Berettyószéplakon

Jeles nap volt július másodika a berettyószéplaki református gyülekezet életében. Ünnepi istentiszteleten emlékeztek a reformáció ötszázadik évfordulójára, s ennek apropóján egy emlékművet lepleztek le, ugyanakkor letették az új gyülekezeti ház alapkövét is.

DSC_0066

Az Úr is mosolyogva nézett le a közösségre, amikor csodálatos napsütéssel ajándékozta meg ünnepüket. Az istentiszteleten főtiszteletű Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke tolmácsolta Isten igéjét az Zsoltárok 13,2-3. és 6. igaszakasza alapján. „Nagy napra ébret ma ez a közösség, hiszen megünnepli a protestantizmus győzelmét. Emléket állítanak ennek az eseménynek, ugyanakkor egy új épület alapkövét helyezik le, ami azt jelenti, hogy nemcsak a múlt, hanem a jövő felé is tekintenek. Nagyon fontos, hogy egy gyülekezet úgy nézzen a jövője felé, hogy azt az Úr meg fogja áldani az elkövetkezendő években. Nagyon fontos ez az esztendő ennek a gyülekezetnek, református anyaszentegyházunknak, de merem állítani, hogy nemcsak a protestánsoknak, hanem minden más keresztyén embernek is” – fogalmazott a püspök

A vendégeket és gyülekezetet Bede Ferenc házigazda lelkipásztor köszöntötte. Balog Zoltán miniszter szavait idézte: „A reformáció hálaadás és kritikus szembenézés önmagunkkal.” „Ma legyen ott mindenki szívében a hálaadás a gondviselő Isten iránt, aki megtartotta népünket és anyaszentegyházunkat. Adjunk hálát Istennek azokért az emberekért, akik 500 évvel ezelőtt eszközök voltak az Ő kezében” – mondta a lelkész. Hangsúlyozta, hogy kritikusan szembe kell nézzünk önmagunkkal is. Fel kell tegyük a kérdést, hogy milyen az életünk. Mi az, amit az emberek javára és az Isten dicsőségére tehetünk?

Nt. Rákosi Jenő, az Érmelléki Református Egyházmegye esperese elmondta, hogy valahányszor a berettyószéplaki gyülekezetre gondol, mindig megelégedés tölti el. Tudja azt, hogy szorgalmas templomba járó, a munkájukat alázatosan végző emberek laknak ott. Szépen rendbetett temploma, parókiája és ravatalozója van a közösségnek, és mindezek mellett érezhető, hogy lelkiek terén is gyarapszik a gyülekezet. Örömmel tapasztalja, hogy a közösség tovább tervez és bízik a jövőben.

Cseke Attila szenátor két Luther Mártontól származó idézetet említett meg: „mindenki tanulja meg a saját leckéjét” és „ha tudnám is, hogy holnap elpusztul a világ, még akkor is ültetnék egy almafát”.  „Itt élőknek meg kellett tanulnunk, hogy minden magyar embernek a munkájára szükség van ahhoz, hogy erős közösség legyünk. A ma élő generációnak pedig nemcsak a saját maga számára, hanem a jövő nemzedékek részére is építeni kell. És amit megépítünk, azt lelkiismeretesen tegyük” – hívta fel a figyelmet a politikus.

Biró Zsolt parlamenti képviselő az egyik legismertebb református énekből kiindulva elmondta, hogy erős várunk nekünk az Isten és ugyanilyen erős várunk az anyanyelvünk is. A reformáció az anyanyelvűség megteremtéséről is szólt. Őseink tudták jól a leckét. Tudták, hogy vannak dolgok, amelyekben fontos az egység, amelyekben lehetséges a szabadság, és mindenben a szeretetnek kell érvényesülnie. Elmondta, hogy hosszú távra úgy tudunk tervezni, ha a lényeges dolgokban létrejön közöttünk az egység.

Tivadar Nicolae polgármester és Bagosi Ferencz Barna alpolgármester a reformáció emlékévének alkalmából a település önkormányzata nevében egy-egy ajándékot nyújtottak át Csűry István püspöknek és Bede Ferenc lelkipásztornak. A polgármester méltatta a lelkipásztort és gyülekezetet aktív tevékenységükért. Örömét fejezte ki amiatt, hogy újabb terv megvalósításába kezd a református közösség.

A köszöntéseket követően a gyülekezet PowerPointos kivetítésen megtekinthette az új gyülekezeti ház látványtervét, majd a templom udvarán leleplezték a reformáció ötszázadik évfordulójára készült emlékművet. Az emlékművön látható jelképek üzenetéről Kiss Mátyás mezőkövesdi fafaragó művész beszélt. Ezt követően a régi leányiskola udvarán helyezték el az új gyülekezeti ház alapkövét, amelybe egy időkapszulát helyeztek el.

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük