Kölcseyre emlékeztek
Újra magyarokkal népesült be Sződemeter. Kölcsey Ferenc szülőfalujába nemcsak a térség magyarlakta településeiről, de a határon túlról is szép számban érkeztek.
Az itt tartott ünnepségek mindig meghatóak. Nem volt ez másképp az augusztus ötödikén szervezett ünnepségen sem, amikor Kölcsey születésének 226-ik évfordulójára emlékeztek az összegyűltek. A program Varga Sándor, a szatmári Harag György társulat színművészének szavalatával kezdődött. A résztvevőket Muzsnay Árpád, az EMKE főtanácsosa, az esemény főszervezője köszöntötte először, majd Pakulár István lelkipásztor szólt a hallgatósághoz. „Ez a hely már nem olyan, mint tavaly volt. Szolgálat és közös cselekvés eredményeként épül fel lassan a Kölcsey Kulturális Központ, mely méltóképpen fog emléket állítani nemzeti imánk szerzőjének. Része lesz ez annak az épített örökségnek, mely helyet ad Kölcsey Ferenc emlékének és hagyatékának őrzéséhez. De épített örökség nem valósulhat meg szellemi örökség nélkül. Sőt, épített örökségünk csakis szellemi örökségre épülhet” – mondta a tasnádi református lelkész. Az egyházi elöljáró ugyanakkor megragadta az alkalmat arra, hogy köszönetet mondjon a Magyar Kormánynak, Csűry István püspök úrnak, egyházkerületi és egyházmegyei vezetőinknek, a hazai és az anyaországi támogatóknak, és mindenkinek, aki hozzájárul a kulturális központ felépítéséhez. Őt követően Gheorghe Marian (sződemeteri polgármester), László Róbert (a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Szatmár Megyei Központ igazgatója), Pataki Csaba (Szatmár Megye Tanácsának elnöke) mondott ünnepi beszédet. Pataki Enikő, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője vallomásában a neves költőt, mint példaképet állította elénk.
A rendezvény legkülönlegesebb momentuma volt, amikor Ungurean Vladimir, a Moldovai Magyarok Egyesületének elnöke magyarul és románul köszöntötte az ünneplőket. Őt egy népes gyermekcsapat is elkísérte, akik amolyan orosz akcentussal, román nyelven szavaltak Kölcsey verseket. Mivel ők elég távol élnek olyan közösségektől, ahol nagyobb tömbben beszélik a magyar nyelvet, különösen becsülendő, hogyha csak törve ismerik is a nyelvet vagy egyáltalán nem, de mégis büszkék magyar származásukra. Többnyire Kárpátaljáról elszármazottak és bukovinai székelyek utódai.
Európa egészen más vidékéről érkezett Kónya Melinda, aki a Hollandiai Magyarok Szövetségének nevében köszöntötte az ünneplőket.
A rendezvényt gazdagította a mátészalkai Dancs Lajos Népdalkör előadása, valamint a helybeli, álmosdi, szatmárcsekei és tasnádi fiatalok szavalatai. A program koszorúzással (ezt Kiskasza Balázs, tasnádi alpolgármester vezette le) és a Himnusz eléneklésével zárult.
Hozzászólás