Home Kántoroknak tartottak szakmai napot

Kántoroknak tartottak szakmai napot

Kántoroknak tartottak szakmai napot

Kántorok számára tartottak szakmai napot szombat délelőtt Nagykárolyban. Az eseményen Tolnay István esperes hirdette Isten igéjét, Geréb Miklós pedig bemutatta az új református korálkönyvet.

dsc_0013

Nt. Tolnay István a Mózes ötödik könyvének harmincegyedik részéből olvasott fel a hallgatóság előtt. Mózes prófétának egy kevésbé ismert és hangoztatott oldalát mutatta be. Rávilágított arra, hogy prófétai szerepén kívül kiváló énektanár is volt. Majd együttgondolkozásra hívta fel a figyelmet. „Miért van az, hogy a zene érthetőbbé, tanulhatóbbá teszi még a törvényt is?”  – tette fel e kérdést. A zene világnyelv, eszköz, ami a mai embert megszólítja, ugyanakkor fontos megemlíteni róla, hogy az érzelmekre hat elsősorban.

dsc_0030

Dr. Geréb Miklós, a Nagykárolyi Református Egyházmegye zenei előadója arra buzdította a kántorokat, hogy folyamatosan képezzék magukat. „A képzésnek kétféle módja van. Az egyik, hogy megpróbálja magának beszerezni a segédanyagokat, szakkönyveket, kottákat és zenei jellegű kiadványokat, és otthon képezi magát. A másik pedig szervezett formában történik az egyházmegyei szakmai napok keretében vagy az egyházkerületi kántorképző tanfolyamokon. Nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy senki sem jutott el a tökéletességre. Mindig van mit tanulni. Erre valók az egyházmegyei szakmai napok és az egyházkerületi tanfolyam, ami már néhány éve három hetes képzést kínál. Külön öröm számomra, hogy Nagykárolyban is bemutathattuk a Királyhágómelléki Református Egyházkerület gondozásában megjelent korálkönyvet. Ez úttörő kezdeményezés, hiszen első ízben egyesíti az orgonakíséretet az énekeskönyv szöveges részével. Ez jelentősen megkönnyíti az énekek kíséretét az istentiszteletek alatt. Ez a kiadvány több éves munkának az eredménye, amelyben ki kell emelnünk Rácz Loránd zilahi kántor szorgalmát, de  a segítségére voltak olyan nagynevű egyházzenészek mint: Berkesi Sándor, Draskóczy László, valamint Kozma Gyula és Leopold László. Őket támogatta és szintén részt vett ennek a korálkönyvnek az összeállításában Marczi Ernő egyházzenész Debrecenből és Vizi István egyházzenész-lelkipásztor is. Szeretnék bátorítani mindenkit, hogy ismerje meg és használja ezt a kiadványt, hiszen ezáltal a gyülekezeteinknek az éneklése lesz bátrabb és színvonalasabb” – fogalmazott Geréb Miklós.

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük