Home Nem volt egyszerű, de megbirkóztak vele a lelkipásztorok

Nem volt egyszerű, de megbirkóztak vele a lelkipásztorok

Nem volt egyszerű, de megbirkóztak vele a lelkipásztorok

„Teológus éveim óta nem volt időm arra, hogy leírjam a prédikációimat. Most egy prédikációsorozatot állítottam össze. Ez volt számomra a haszna az elmúlt hónapoknak” – mondta az egyik lelkipásztor. Az elmúlt időszak új kihívásokkal állította szembe a lelkészeket, hisz szinte egyik napról a másikra meg kellett oldják valahogyan az istentiszteletek világhálós közvetítését. Több idejük volt a prédikációk összeállítására, és jóval több időt is áldoztak arra, hogy felkészüljenek szolgálataikra.

A lelkipásztorok többsége a templomok bezárását követően azonnal átállt az online istentiszteletekre. Mivel többségük semmilyen előzetes ismerettel nem rendelkezett, nem volt egyszerű ennek megoldani a technikai oldalát. Volt, aki új telefonkészüléket kellett vásároljon ahhoz, hogy tudjon felvételt készíteni, mivel ilyen célra az előző készüléke nem volt alkalmas. Ki kellett tapasztalni, hogy hogyan tudják a legjobb kép- és hangminőséget biztosítani a nézők számára. Ez eleinte nem volt zökkenőmentes. Előfordult, hogy fél napokat töltöttek el ezzel. Többen idegenkedtek a kamera elé állni. Ők inkább hanganyagot vagy csak szöveges igemagyarázatot tettek fel a közösségi oldalakra. Volt, aki csak zárt csoportban osztotta meg prédikációit.

Beszámolóik alapján a lelkészek sokkal többet készültek a prédikációkra, mint máskor.  Több napon át dolgozták ki az igemagyarázatokat. Volt, aki szó szerint le is írta az igehirdetést. Nehézséget okozott, hogy a lelkészek nem látták kiknek prédikálnak. A templomban tudták, hogy ki a hallgatóság. Itt viszont nem lehetett tudni, hogy ki néz meg egy-egy igehirdetést. Volt, akinek a bibliaórák megtartása okozott kellemetlenséget, mivel ezek azelőtt interaktív jellegűek voltak. Az online térben pedig úgy érezte a lelkész, hogy magában beszélget.

A szigorítások megszüntetésével nem járnak többen a templomba. Sokan továbbra is az online istentiszteleteket várják. Sokkal kényelmesebb, hogy miközben elkészítik az ebédet és elmosogatnak, meghallgathatnak egy-egy prédikációt. A hívek közül többen jelezték, hogy jó volt az online istentisztelet, mert krumplipucolás közben, pizsamában meg lehet hallgatni a lelkészt.  A külföldön tartózkodóknak azért volt jó, mert jól esett nekik legalább a virtuális téren keresztül otthon lenni. A „visszaélések” miatt a lelkipásztorok közül sokan mostmár nem tartanak online istentiszteleteket. Sok fiatalabb gyülekezeti tagról tudják, hogy elmehetnének a templomba, de már a járványt megelőző időszakban is a gyülekezeti istentiszteletek helyett egy-egy szilágysági vagy érmelléki egyházközség internetes közvetítését nézték meg. Családlátogatáskor ezek az emberek elmondták, hogy otthonról kényelmesebb meghallgatni az Igét. Mindezek ellenére több lelkész gondolja úgy, hogy jó lenne bevállalni a jövőben is az online istentiszteleteket, hiszen így több emberhez eljutnak az igehirdetések. Megoldás lehetne talán az, hogy vasárnaponként az egyházmegye más-más gyülekezetéből történjen közvetítés, ahogy arra már Máramarosban példa is volt. Sokan amúgy is nemcsak a saját lelkészük, hanem más lelkipásztorok igehirdetéseit is szívesen megnézik. Ez megoldást jelenthet azoknak a gyülekezeti tagoknak, akik úgy érzik, hogy nekik lelki többletet ad az online istentisztelet megtekintése. Sokan betudnának így azok közül is kapcsolódni a prédikációk megtekintésébe, akik egyébként egészségügyi állapotuk vagy külföldi tartózkodásuk miatt nem tudnának. Van olyan lelkész, aki tervezi, hogy felveszi ugyan a prédikációt, de csak utólag tölti majd fel a Youtube csatornára. Vannak, akik már gyakorolják ezt. Többen pedig élőben is közvetítik a templomi istentiszteleteket.

Online istentiszteletek közvetítési módja a nagykárolyi egyházmegyében 2020 tavaszán.

A rendelkezésre álló adatok szerint az online istentiszteletek során sokkal több hívő csatlakozik egy-egy istentisztelethez, mint a templomban. Ám ezek az adatok nem tekinthetők pontosnak, mivel sok esetben ugyanazok a személyek néznek meg más-más prédikációt. Az online számlálók ugyanakkor számba veszik azokat is, akik csupán pár másodpercet vagy percet néznek meg, és nem követik végig az istentiszteletet. Tény, hogy az Ige ezáltal sokkal több emberhez eljutott, ám a több száz vagy adott esetben több ezer megtekintést semmiképpen sem tartják a lelkészek reális számnak.

A Nagykárolyi Református Egyházmegye 32 lelkészének többsége a templomok bezárását követően élő közvetítésben jelentkezett be a Facebook közösségi oldalon. Voltak, akik videóanyagot, hanganyagot vagy szöveget osztottak meg a hívekkel.  A templomok újranyitása után megszűntek az online istentiszteletek, csupán néhány lelkész tart élő közvetítést. Az elmúlt időszak pozitív hozadéka volt, hogy számos lélekhez szóló igemagyarázat került ki a lelkészek tollából, amit bárki meghallgathatott vagy elolvashatott.

Sebestyén Elek Előd

Online istentiszteletek közvetítési felülete a nagykárolyi egyházmegyében 2020 tavaszán.

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük