Elmarad a templomszentelés Ákoson
Teljes külső és belső felújításon ment át az ákosi református — a legrégebbi Szatmár megyei — műemléktemplom. Szentelése május 17-re volt tervezve, de a járvány miatt szeptemberre halasztották — tájékoztatott Dobai Zoltán, az egyházközség lelkipásztora.
Az ákosi templom a Kárpát-medence egyik legnagyobb bazilikális elrendezésű és talán az eredeti állapotát legjobban őrző román kori temploma. 2017. július 25-én került aláírásra a 223-as számú támogatási szerződés a Regionális Fejlesztési, Közigazgatási és Európai Alapok Minisztériuma (a 2014–2020-as Regionális Operatív Program Irányító Hatósága), az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség (a 2014–2020-as Regionális Operatív Program Közvetítő Szervezete), valamint a Szatmár Megyei Tanács és az Ákosi Református Egyházközség által alkotott partnerség (a pályázat kedvezményezettje) között. A szerződés tárgya a Regionális Operatív Program Irányító Hatósága által nyújtott, vissza nem térítendő támogatás folyósítása Az ákosi református templom felújítása című pályázat célkitűzéseinek megvalósítására a 2014–2020-as Regionális Operatív Program 5. tengely, 5.1-es beavatkozási terület keretén belül.
Dobai Zoltán, az Ákosi Református Egyházközség lelkipásztora elmondta, hogy közel két évet vett igénybe az engedélyek megszerzése, s ezek birtokában 2018. április 11-én kezdődött el a felújítási munkafolyamat, ami az elmúlt év novemberére szinte be is fejeződött. Az utolsó simításokat március-április folyamán tervezték elvégezni, hogy május 17-én megtörténjen a templom felszentelése. A világjárvány megjelenése után ezek a munkálatok elmaradtak, lenne még egy kevés munkájuk a villanyszerelőknek, az orgonajavítónak, de van még asztalosmunka is, ezek még váratnak magukra. Folyamatban van a templomkert kialakítása is, a füvesítés megtörtént, és egy kertészmérnök fog segíteni a parkosításban. Amikor lehetőség lesz közös istentiszteletet tartani, az a templomban fog történni.
Dobai Zoltán kifejtette: a felújítási munkálatok a belső vakolat leverésével kezdődtek, ezzel párhuzamosan történt a templom belső régészeti feltárása, majd következett a tetőcsere (új tetőszerkezet és héjazat készült). A templom belsejét nem vakolták le, tisztítani kellett a falfelületet, pótolták a hiányzó téglákat. A vakolat leverése után vették észre, hogy a templomban vannak díszítő kőelemek, a kőrestaurátor ezeket a kőelemeket letisztította, ugyanúgy az ajtóknál és a toronynál is. Kicserélték a padlózatot, a régit felszedték, és téglapadlót raktak a helyére, ez alatt van elhelyezve a villanyvezeték. Következett a padok helyreállítása, az ablakok cseréje (néhányat felújítottak, a legtöbb helyére újat tettek), a tornyokban kicserélték a zsalukat, a téglák között fugázták a falfelületet kívül-belül, megalapozták a templom főbejáratát, a boltíves részét újrafaragták. A boltívek újjáépítéséhez szükség volt téglára, mert azok egy bizonyos méretű téglából voltak készítve. Mivel a templom kerítése is olyan téglából lett készítve, azt felhasználták a boltívekhez, a kerítést pedig új téglából építették vissza. Történt egyfajta tereprendezés is. A padok felújításakor kicserélték azok ülőrészét. A templom egy nagyon hangulatos és sajátos belső megvilágítást kapott.
A lelkipásztor kiemelte, hogy készült egy ötven centiméteres makett a templomról terrakottából, hogy a vakok és a gyengén látók is végig tudják tapintani. Ugyancsak van egy egyedi készítésű könyv, amit szintén gyengén látók és vakok számára készítettek Braille-írással, ez még a templom alaprajzát és történetét is tartalmazza.
A pályázat összértéke 2 287 225,63 lej, amely tartalmazza a 2 233 576,27 lej értékű vissza nem térítendő támogatást, valamint az Ákosi Református Egyházközség hozzájárulását (önrész).
Hozzászólás