Amikor rád erőltetnek egy vallást
A Nagykárolyi Református Egyházmegyében a házasságkötések kétharmada vegyes vallású. A házasságkötéseket megelőzően sok szülő aggódik amiatt, hogy gyermeke milyen vallású párt választ és az unokái milyen felekezetű templomban lesznek majd megkeresztelve. Az alábbi sorokban Egri Rita válaszolt a vegyes házasságról feltett kérdésekre.
– Az utóbbi időben egyre gyakoribb, hogy magyarcsaholyiak a szomszédos román település fiataljaival kötnek házasságot. Meglátásod szerint mi ennek az oka?
– Ez azzal magyarázható, hogy főleg a mi korosztályunkban ott sokkal több fiú volt. Ez tette indokolttá, hogy sok lány a szomszédos településre menjen férjhez.
– Mit szóltak a családod tagjai és a barátaid, amikor megtudták, hogy más nemzetiségű párt választasz?
– A szüleim nem szóltak bele, mert az egyik nagyszülőm, apai ágon a nagymamám is ortodox volt.
– Értesüléseim szerint, akik oda mentek férjhez, sokan már áttértek az ortodox hitre és nem gyakorolják a református vallást? Miért hagyják el a vallásukat? Nincs messze a szülőfalujuk, és nem okozhat gondot akár néha a templomba is hazamenni.
– Én például azért keresztelkedtem meg ortodoxnak, mert nem igazán volt más választásom. Az ortodox lelkipásztor nem esket meg, ha nem vagyunk átkeresztelkedve, ugyanakkor a volt férjem szülei is köteleztek erre. Nem fogjuk fel akkor ésszel, hogy mire vállalkozunk. Nem lehet betanulni egy vallást, ha egy másikba nőttél fel. Borzasztó nehéz, amikor rád kényszerítenek, hogy menjél gyónni, tanulj meg keresztet vetni, és imádkozz románul. És meg sok minden más is van… A magyarcsaholyi református gyülekezet mindig hiányzott, de én szégyelltem oda a templomba menni. Restelltem az emberektől, hogy elhagytam a vallásom. Csak karácsonykor mentem el, amikor sokan voltak. Ilyenkor nem voltam annyira feltűnő a tömegben – legalábbis így gondoltam.
– A párod ismerte a magyar nyelvet? Egymással milyen nyelven kommunikáltatok? Törekedett-e arra, hogy ő is megismerje és gyakorolja a mi nyelvünket.
– A férjem nem tudott magyarul, és nem is igazán érdekelte, hogy az együtt töltött hét év alatt megtanuljon. Akik még Magyarcsaholyból származtak, azokkal nem nagyon beszélgettem, mert nem álltunk szoba egymással miután kijöttünk a templomból. Mindenki ment a maga útjára. Én elváltam a tavaly. A vallás miatt is nagyon sokat vitatkoztunk. Van egy kislányom, ő is ortodox. Ott kellett kereszteljük. Amióta átkeresztelkedtem, a lelki világom összetört. Sok minden hiányzott a régi életemből, amit nem tudtam úgy folytatni, mint azelőtt. De ezért én is hibás vagyok, mert nem harcoltam magamért. Úgy gondoltam akkor, hogy a család békéjéért úgy csinálom, hogy mindenkinek jó legyen.
– Személy szerint miért tartod fontosnak a református vallást?
– Azért tartom fontosnak a református vallást, mert hozzátartozik az identitásomhoz: az vagyok én. Ebben kereszteltek, ebben konfirmáltam, és lánykoromban mindig hűséggel jártam a református templomba. Ott találtam igazán önmagamra.
Sebestyén Elek Előd
Hozzászólás