Home Reformáció 504

Reformáció 504

Reformáció 504

Reformáció emlékünnepén égő gyertyákból rakták ki az 504-es számot a tasnádi református templom szomszédságában, emlékezve ezzel a németországi Wittenbergben 1517-ben útjára indult reformációra.

Október 31-én délután Pakulár Julianna lelkésznő hirdette Isten igéjét az 1Pt 3,13-15 igeszakasz alapján a református templomban. Az igehirdető elmondta: sokféleképpen értelmezhető a reformáció. Az egyszerű ember, aki a reformáció gyakorlati hasznát szeretné megélni, annak nincs szüksége teológizálásra. Nincs szüksége arra, hogy tudományosan elolvassa Luther Márton tételeinek a magyarázatát vagy Kálvin Jánosnak a könyveit. Egyszerűen fogalmazva a reformáció legnagyobb vívmánya akkor és ott az volt, hogy visszaadta az embereknek a reményt. Egy olyan világban ahol mindennek ára volt. Ára volt a személyes hitnek, ára volt a bűnbocsánatnak, de ára volt a reménységnek is, amit az ember nem közvetlenül az Istentől kaphatott meg, hanem csak akkor, ha fizetett érte. Ebben a helyzetben nem volt más út, mint az ami a reformációhoz vezetett. Ha a középkori egyházra tekintünk, akkor többek között azt is láthatjuk, hogy az emberek abban az időben minden bizonnyal reménység nélkül éltek. Különösen azok, akiknek nem volt elég pénze vagy nem volt megfelelő rangja, az könnyen érezhette magát elveszettnek. Tulajdonképpen amikor Luther meglátta a Szentírásban, hogy gyakorlatilag Isten szeretete ingyen, hit által van, akkor magát a reményt adta vissza mindenkinek. Nemcsak azoknak, akik tanulmányozni tudták, írástudó létükre a Szentírást, de azoknak is, akik írástudatlanok voltak, akik gazdagok vagy szegények voltak, vagy akik a társadalom szélén, kitaszítotton éltek. Olyan volt ez, mintha évszázados bilincsek hulltak volna le az emberek lelkéről. A lelkésznő erről a reménységről beszélt prédikációjában, mint a reformáció nagy ajándékáról.

Az igehirdetést követően a vallásórás gyermekek meggyújtották a gyertyákat, miközben a gyülekezet együtt énekelte Az Úr csodásan működik című dicséretünket.

Fotó: Tasnádi Református Egyházközség közösségi oldala

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük