Imahét ötödik napja: Megújulás Isten igéje által
Alapige: „Ti már tiszták vagytok az ige által, amelyet szóltam nektek.” (Jn 15,3)
Bibliaolvasás: 5Móz 30:11-20, Mt 5:1-12
Egy közösség erejét mindig az mutatja meg, hogy mennyire van jelen benne a békesség és az összetartás. Ez pedig mindig attól függ, hogy a tagjai milyen gyümölcsöket teremnek, illetve, hogy teremnek-e egyáltalán gyümölcsöt. Nagy kérdése a mai világnak, hogy az ember hogyan válhat hasznos tagjává a társadalomnak, a kisebb-nagyobb közösségeknek. Nekünk, keresztyéneknek pedig az a kérdésünk, hogy hogyan válhatunk gyülekezeteink hasznos tagjaivá. Mert minden közösség csak addig él, amíg a tagjai mind hozzájárulnak saját képességeik által a fenntartásához. De mi a helyzet akkor, amikor működési zavar lép fel a közösségben, a gyülekezetben? Mindenképpen tisztulásra, tisztításra van szükség. Jézus szőlőtőről és szőlővesszőről szóló példázata, ahonnan az alapigénk is van, éppen erre utal. Az idei imahét központi témája a gyümölcstermés, amely csak akkor valósulhat meg, ha a keresztyén ember komolyan veszi Jézus követését és tiszta lélekkel szolgálja a szeretetet. De vizsgáljuk meg, hogy mit is üzen nekünk Jézus a mai ige által.
1. „Ti már tiszták vagytok…” Elég furcsa kijelentése ez Jézusnak. Hogyan értelmezhető ez? Jézus előzőleg elmondja, hogy az Atya a szőlősgazda, aki a szőlőjét megtisztítja a gyümölcsöt nem termő ágaktól, hogy ne szívják el az energiát, a tápanyagokat a gyümölcsöt termő ágaktól. Amikor egy közösség nem terem megfelelő mennyiségű és minőségű gyümölcsöt, akkor mindenképpen tisztításra van szükség. A tisztítás két módon történik: egyrészt a száraz ágak lemetszésével, másrészt a gyengébb ágak megerősítésével. De itt most Jézus teljesen másról beszél. Azt mondja: „Ti már tiszták vagytok”. Az a tisztaság, amiről Jézus itt beszél, minden bizonnyal az elhívásra is utal. Arra, hogy Jézus elhívta őket, kiválasztotta őket, megtisztította őket attól a környezettől, amiben éltek és megbízta őket szolgálattal, a szeretet szolgálatával. Azzal, hogy dolgozzanak a világ és az emberek megjobbításán. És ezt megtette már velünk is. Elhívott, megtisztított, hogy szolgálni tudjunk, építeni tudjuk a közösséget, a gyülekezetet, a jobb világot. Lemetszette életünkről a terméketlen ágakat, kigyomlálta a gonoszságot, irigységet a lelkünkből és feltöltötte a szeretet táplálékával, hogy tiszták és termékenyek maradjunk. Mert ez az emberi, közelebbről pedig a keresztyéni hivatásunk. Azt gondolom, nekünk nagyobb a felelősségünk, mint a tanítványoknak, mert mindent tudunk már Jézusról, a krisztusi erőről és hivatásról, hiszen azt mondja, ti már tiszták vagytok. Valóban így van? Igen, csak nem vagyunk tudatában. De hogyan tisztított meg minket?
2. „…az ige által, amelyet szóltam nektek.” – mondja Jézus. Megszámlálhatatlan alkalommal szólt az ige, szólt Jézus, hogy tisztuljunk. Most pedig tükröt tart elénk, hogy lássuk, mennyire vettük komolyan azt, amiről ő szólt. Mennyire tisztultunk meg az ige által? Az ige általi megtisztulásnak a mi gyakorlatunkban több módja is van: igehallgatás, igeolvasás, úrvacsorával való élés. Ezekben mindig Jézus szól hozzánk. Valahányszor ezt tesszük, mindig tisztulunk az ő már számtalanszor elhangzott beszéde, igéje által. De mindez minket feladat elé állít. Nem lehet kifogást találni, hogy miért mocskolódunk be, nem hivatkozhatunk arra, hogy nem ismerjük az igét, nem ismerjük Jézus szavát vagy beszédét. Ezért a mai tanítás azzal bíz meg, hogy tisztaságunk és szolgálat-ra való alkalmasságunk teljes tudatában építsük közösségünket, akármilyen képességeket is kaptunk ehhez. Ha egységet, békességet akarunk elérni gyülekezeteinkben, közösségeinkben, ha látni akarjuk ennek gyümölcsét, akkor csak a krisztusi ige által megtisztulva érhetjük ezt el. Addig is törekedjünk megőrizni minden körülmények között ezt a tisztaságot, és ne feledjük, hogy a krisztusi erőben, beszédben újbóli megtisztulásra van lehetőségünk. A tiszta ember mindig hasznos tagja a közösségnek. Ámen.
Mindenható Isten! Köszönjük neked a beszéd általi tanítást. Köszönjük, hogy a te beszéded mindig alkalmas arra, hogy megtisztuljunk általa. Kérünk, segíts megőrizni mindenkor a tisztaságot, hogy tükrözni tudjuk általa a világ felé, hogy a
krisztusi szeretet és annak megtartása mindennél fontosabb a világon. Imádkozunk erőért, hogy kitartsunk, amikor szennyeződés
és mocsok vesz körül bennünket. Imádkozunk, hogy ebben a isztaságban mindig tudjuk szolgálni közösségünket, és tudjuk végre együtt és közösen a tisztaság és szeretet szolgálatával építeni az új és szebb világot, amelyet látni szeretnénk, s amelyben élni szeretnénk. Krisztusért kérünk, hallgasd meg imánkat! Ámen.
Pakulár István, Tasnád