A hetedik nap megszentelése
„Hat napon át végezzétek munkátokat, de a hetedik napot tartsátok szentnek, az Úrnak szentelt nyugalom napja legyen az!” 2Móz 35,2
Az elmúlt napokban az iskolások ás óvodások újra áttértek az online oktatásra. A felnőttek közül is, akik csak tehetik otthonról, interneten keresztül dolgoznak. Teljesen átalakult az időbeosztásunk. A virtuális térben való munkálkodásban az embernek részben saját magának kell jól beosztania a munkát. Ha eredményt akar, keveset sem dolgozhat, de túl sem hajszolhatja magát. A hétköznapok könnyen egybefolyhatnak a nyugalom napjával. Ha nem megfelelően osztjuk be az időnket, talán elhanyagoljuk a tanulást vagy munkát, talán átesünk a ló túlsó oldalára: se hétköznapunk se hétvégénk, csak dolgozunk. Mint mindennel, az idővel is jól kell bánnunk! A mértékletesség minden téren nagy erény! „Annakokáért legyetek mértékletesek és józanok…” (1Pt 4,7). A nyugalom napját nem az anyagi javak gyarapításának, Plutosznak, az ókori görögök gazdagság istenének, hanem a mindenható Istennek kell szentelnünk.
Isten figyelmeztette Mózest, hogy a szombat szentségét még a szentély építésével kapcsolatosan sem szabad megszegni, Mózes ezt megismétli a gyülekezet előtt, amikor azt mondja, hogy a hetedik napot tartsák szentnek. A szombat parancsának célja mindenekelőtt az volt, hogy Isten népe a hétnapos hétnek egy napját teljesen az Úrnak szentelje. Az erről szóló szabályozást Isten a Tízparancsolat negyedik törvényében fektette le. Te hogyan gazdálkodsz az időddel? Gondviselő Atyádnak, jó Pásztorodnak, áldott Orvosodnak szenteled-e a nyugalom napját? Ámen.
Istenem, köszönöm a vasárnapot, amikor munkaeszközömet kezemből letéve megpihenhetek és neked szentelhetem napomat. Téged dicsőít szívem kegyelmedért, jóságodért és gondviselésedért. Köszönöm, hogy megáldod heti fáradozásomat, két kezem munkáját! Szent neved áldott legyen örökkön-örökké! Ámen.
Sebestyén Elek Előd