Büszkék lehetnek a börvelyiek több évszázados múltjukra
Istentisztelettel vette kezdetét az a két napos ünnepségsorozat, mellyel településük nevének 800 évvel ezelőtti első írásos említésére emlékeznek a börvelyiek. Demján Sándor, Magyarország negyedik leggazdagabb embere ezt követően kapott díszpolgári címet, hiszen ő is a nagy múltú Börvelyben született. A település központjában emlékművet avattak, Dr. Végh Balázs Béla pedig bemutatta most megjelent Börvely 800 Breviárium című könyvét, majd régészeti kiállítás nyílt a helyi általános iskolában.
Az ünnepi istentiszteleten Vinczéné Pálfi Judit a Lk 9,57-62 igeszakasz alapján prédikált, melyben nemes célok kitűzésére buzdította a hallgatóságot, a munka szeretetére és a rend megteremtésére. Kitartásra intett: aki az eke szarvára tette kezét, az ne nézzen hátra. A hála napja ez a község lakói számára, amikor visszatekint több évszázados történelmére, látja, a település múltját, jelenét, és imádságos lelkülettel tekint a jövője felé – fogalmazott az egyházkerület missziói előadója.
Nagy Sándor, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese emlékeztetett arra, hogy az Ecsedi láp mentén már a honfoglalás korában megtelepedtek az első magyarok. A történelem viharai sokszor megtépázták nemzetünket, de örömmel mondható el, hogy ez a település ma is erősen áll. A települések élete is olyan, mint egy-egy emberi élet. Van ifjú, felnőtt és idős kora. Bízunk benne, hogy Börvely település életkorának derekán jár, és még több évszázadig marad bástyája a szatmári magyarságnak – mondta az esperes.
Kátai Tibor lelkipásztor, az egyházközség vezetősége nevében köszöntötte a vendégeket és a gyülekezetet, majd néhány szóban mesélt a település múltjáról.
Az istentiszteletet tette ünnepélyesebbé az egyházközség énekkarának szolgálata, Láng Gyopár és Pataki Dorottya szavalata, Nagy Anita éneke és Kun Rajmund orgonajátéka.
A programsorozat a kultúrotthonban folytatódott, ahol Kiss Zoltán polgármester köszöntötte a vendégeket és a település lakóit. Itt nyújtotta át a kihelyezett tanácsgyűlés során Demján Sándornak a díszpolgári oklevelet. Laudációt Dr. Végh Balázs Béla, a Babes-Bolyai Tudományegyetem szatmári kirendeltségének igazgatója mondott. Demján Sándor megtisztelőnek tartotta, hogy ilyen szép számban megjelentek a díszpolgári oklevelének áradásán, ugyanakkor megható érzés volt számára, hogy szülőfalujától megkaphatta ezt a címet. Amint azt beszédében megemlítette, már több díszpolgári és egyéb kitűntetést kapott, de számára különösen megtisztelő, hogy szülőfalujának vezetősége méltatta erre. Mesélt arról, hogy alig volt két éves, amikor át telepedtek a magyarországi Etyekre. Nem volt könnyű a gyermekkora, ami az istenhitére is hatással volt. Sokszor felmerült benne a kérdés, hogy ha Isten létezik, akkor miért engedi meg azt a sok ártatlan szenvedést. Később azonban megértette, hogy azok az élethelyzetek nevelték rá a kitartó munkára, ami a későbbiek során sikereinek a kulcsa volt. Elmondta, hogy ma is azok válhatnak sikeressé, akik már gyermekkorban versenyszellemben nevelődnek, és megszokják a munkát. A társadalom erősségét a kiegyensúlyozott családokban és a minőségi oktatásban látja, továbbá hangsúlyozta az egyházak szerepének fontosságát. Büszkeséggel nyugtázta, hogy Börvelyben több rokona is él, akik a falu lakóival együtt mind szorgalmas, munkáskezű emberek. A gazdagságról azt nyilatkozta, hogy akkor igazán gazdag valaki, ha nemcsak a zsebe, hanem a szíve is meg van telve, és önzetlenül tud segíteni másokon. Amint fogalmazott szíve csücskéi a gyermekek, különösen a szegény sorsúak, akiknek az oktatására kiemelkedő figyelmet kell szentelni. Ezért is indította útjára azt a nemzetközi programot, melyen belül a szegény gyermekek oktatását támogatja több országban is.
A település központjában felállított emlékművet Kiss Zoltán polgármester, Molnárné Horváth Éva iskolaigazgató leplezték le, majd a jelenlevő református lelkipásztorok és római katolikus plébános áldották meg. Az emlékmű előtt mondott ünnepi beszédet Altfater Tamás alprefektus és Erdei D. István képviselő. Itt tette felemelőbbé az ünnepet a helyi fúvószenekar és a református egyházközség énekkarának szolgálata, valamint Kiss Boróka és Vadai Zalán szavalatai. A műsorvezető Varga Sándor színművész volt.
A programok ma is folytatódnak: 11.00 órától ünnepi istentiszteltre várják a híveket, 12.30 órától Bodoki Henter Márton felújított sírjának felavatására kerül sor, 16.00 órától Erdei Máté rajz-, Beszédes Kristóf fotókiállítására és Kóródi Krisztián verseskötetének bemutatójára várják az érdeklődőket, 17.00 órától a börvelyi általános iskolások mutatnak be ünnepi műsort, 17.30 órától Kun Rajmund és Nagy Anita tartanak ünnepi koncertet, 18.30 órától a Bekek Néptáncegyüttes tart bemutatót, 19.00 órától a Debreceni Csokonai Színház operett előadása következik, majd pedig 20.00 órától Varga Miklós koncertjére kerül sor.
Hozzászólás