Home Mi szerint válasszunk nevet?

Mi szerint válasszunk nevet?

Mi szerint válasszunk nevet?

12345Az egyik legcsodálatosabb életszakasza egy házaspárnak a gyermekvárás. Boldogsággal tölti el a szülőket a gyermek érkezése, ám hamarosan terítékre kerül a névválasztás. Ilyenkor kevesen kérdeznek meg szakembert, vagy járnak utána, hogy mire is kell odafigyelni a névválasztásnál. Fazakas Erika nagykárolyi magyar nyelv és irodalom szakos tanártól érdeklődtünk erről a témáról.

 

Ön szerint milyen szempontokra kell odafigyelni keresztnév választásnál?

A jó névválasztás a szülők felelőssége. Ebben szerintem a szülők értékrendje, érdeklődési köre, identitástudata a legmeghatározóbb szempontok. Ha a szülők nagy rajongói mondjuk a sportnak, külföldi zenének, televíziós műsoroknak, akkor lehet, hogy háttérbe szorul a magyar névadás. Vallásos szülők viszont szívesebben választanak bibliai neveket.

Elsősorban olyan nevet válasszunk, ami vállalható a gyereknek felnőtt korában is.

Idegennyelvi eredetű keresztnevek helyett inkább a magyarban már meglévőt használjuk. Ebben fontos szempont, hogy egyértelműen el lehessen dönteni, hogy férfi vagy női névről van szó. Számomra viszont kézenfekvő, hogy magyar gyereknek lehetőleg magyar nevet válasszunk.

Érdemes odafigyelni a hangzás és illeszkedésre. Arra, hogy a teljes név hogyan hangzik hangosan kimondva. Dallamos, kellemes, vagy inkább kemény hangzású? Egy mély hangrendű vezetéknévhez jobban illik egy magas hangrendű keresztnév, és fordítva.

Ha olyan a vezetéknév, amit sokan viselnek, választhatunk kicsit különlegesebb keresztnevet.

Nem előnyős az sem, ha egy hosszú vezetéknévhez hosszú utónevet adunk. Célszerű tehát rövid keresztnevet választani.

Arra is figyelhetünk, ha a vezetéknév ugyanarra a magán- vagy mássalhangzóra végződik, mint amivel a keresztnév kezdődik, mert azt nehéz lehet kimondani (pl. Takács Csaba). Ha a vezetéknév mássalhangzóra végződik, a keresztnév kezdődjön magánhangzóval, ugyanis összemosódhat a két betű.

Személyes tapasztalatból mondom, hogy nem előnyös két-három keresztnév adása sem, mert ez az iskolai, munkahelyi helyzetekben bonyodalmakra adhat okot, és itt nem a hivatalos iratokra gondolok. Megjegyzem, hogy a gyerekek ebben is roppant ötletesek, mert hajlamosak iskolai dolgozatokra csak a becenevüket írni, hiszen a kisebb gyermek számára ez a normális, mivel mindenki például Vikinek, Barninak, Boginak szólítja őket. Arra külön rá kell szoktatni őket, hogy a teljes nevüket kiírják.

Végül pedig nem árt megnézni, mit jelent a név, hisz a név jelentése meghatározhatja viselője jellemét.

Melyek a legsúlyosabb hibák a választás során?

Nem előnyös, ha a vezetéknév ismétlődik, vagy ha a  keresztnév rímel  vagy alliterál a vezetéknévvel, mert kicsúfolhatják, ahogy az sem, ha a a vezetéknév és keresztnév  együtt furcsa jelentést eredményez, illetve, ha kellemetlen hangzású, esetleg pejoratív, sértő.

Szerintem nem előnyös, ha becenevet adnak a gyereknek, holott szépen hangzik az eredeti név is, de az életben az is okozhat kellemetlenséget, ha két testvér azonos hangzású nevet kap.

 

Meglátása  szerint vannak-e aktuális trendek? Napjainkban milyen nevek a jellemzőek?

Mint mindig, ez ma is megoszlik. Még mindig vannak, akiknek fontos az, hogy legyen, aki továbbviszi  egy szülő, nagyszülő, vagy hozzátartozó nevét, és vannak, akik  számára ez már nem szempont, így ők, például híres celebekről, ismert mesefigurákról, vagy akár egy autó márkájáról  nevezik el gyereküket.

Külföldre költözött ismerőseim mesélik, hogy a legfontosabb szempont számukra az volt, hogy  gyermekük neve könnyen ejthető és lejegyezhető legyen, úgy az anyanyelvén, mint idegen nyelven. Ez sajnos már a beolvadást erősíti és nem a magyar önazonosságot.

Egyre gyakoribb, hogy egyesek a vezetéknevük mellé felveszik más nemzetiségű hitvesük vezetéknevét is. Helyes ez, vagy így furcsán hangzóvá teszik a neveiket?

Ez régebben is divatos volt. A mi vidékünkön ez nem feltűnő, hiszen a sváb kisebbség német nevei nem idegenek  számunkra (pl. Leitner, Fischer, Tempfli). Én ebben identitás megőrző szerepet látok.

Ettől szerintem kellemetlenebb helyzetet eredményez az, ha románosan jegyezik be születéskor a gyermek nevét. Nagyon fontos, hogy a magyar helyesírás szabályai szerint történjen az anyakönyvezés  Ez valóban a szülő felelőssége, erre oda kell figyelni. Volt olyan tanítványom, akinek  a Székely vezetékneve volt románosítva, s ezt még tetézte egy idegen eredetű keresztnév. Nagyon szomorú volt kiolvasni.

A legfontosabb tehát, hogy  ebben is igyekezzünk megtartani az arany középutat:  a választott név  ne legyen se túl gyakori, se túlságosan ritka, könnyű legyen megjegyezni, hangzásban és ritmusban is passzoljon, és egységes egészet alkosson, hisz ez egy fontos útravaló, amit a szülők  gyermeküknek szánnak.

 

 

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük