Home Kis Hollandia Maros megyében

Kis Hollandia Maros megyében

Kis Hollandia Maros megyében

Esett az eső, amikor megérkeztünk a rigmányi parókiára. A kapu már nyitva állt. Vártak minket, igazi erdélyi vendégszeretettel. Jóformán be sem értünk az udvarra, máris feltűnt mennyi gyönyörű virág öltözteti színes ruhába a dombok között kimagasló papilak udvarát. A tulipánok lenyűgöző látványa Hollandiára emlékeztetett. A táj szépsége mégis sokkal szebb, mint a németalföldi. Móricz Zsigmond tündérkertjére ismerünk rá a nyárádmenti vidék szépségében.

A parókia udvarán mindig lenyűgöznek a tavasztól őszig különböző színekben pompázó virágok. A tiszteletes asszony gondozza őket odaadó figyelemmel. De nemcsak a rendezett udvar és tiszta ház látványa ragadja meg az idelátogató figyelmét.  A reggeli órákban még a finom kávénkat iszogatjuk, mikor egymás után többen is bekopogtatnak a parókia ajtaján. Van, aki azért, hogy hozzon valamit. Van, aki azért, hogy betegápoláshoz szükséges eszközöket kérjen. A tiszteletes asszony pedig örömmel áll rendelkezésükre. Ő ugyanis nemcsak édesanya és óvónő, önkéntes gyülekezeti diakónus is. Meghallgatja a híveket, segíti őket, a hollandoktól kapott egészségügyi cikkeket kiosztja közöttük. A maga mindennapi teendői mellett igyekszik mindenben segíteni lelkipásztor férjének. Az ő példája is igazolja, hogy egy-egy tiszteletes asszony mennyi áldozatot megtesz a gyülekezetben és a gyülekezetért. Mi így is szoktuk meg. Nekünk, reformátusoknak így kerek az egész: a tiszteletes mellett ott áll a hűséges és mindenben szolgálatkész tiszteletes asszony.

Ha a rigmányi példát látom, akkor újra csak Móricz Zsigmond egyik műve jut eszembe: A fáklya. Móricz regényének főhőse, Matolcsy Miklós fáklyája akar lenni népének: papja, orvosa, bírója, mindene… Mintaközséget akar falujából teremteni a szeretet jegyében. De már az első napon zátonyra fut a lelkesedése. Míg neki csak részben sikerül terve, addig Rigmányban a hívek előtt fáklyaként világít Buksa Ferenc és hitvese. Isten igéjének fényét viszik a szeretetre vágyó és lelki sötétségből kiutat keresők szívébe. Elkészítették a falu lakóinak családfáit. Nemcsak meghallgatják a panaszokat, hanem igyekeznek azokat orvosolni. Szépen és rendben tartják a szolgálati lakást és annak környezetét. Fáklyaként mutatják a helyes utat.

Sebestyén Elek Előd




 

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük