Home Egyházmegyei villámlátogatások: Dobra

Egyházmegyei villámlátogatások: Dobra

Egyházmegyei villámlátogatások: Dobra

Az egyházmegyei villámlátogatásokat folytatva ezen a héten Krasznamihályfalván keresztül közelítettem meg a főúttól kissé félreeső, ám távolról is szép látványt nyújtó Dobrát. Bevallom, ez a település is közel áll a szívemhez, nem először járok itt, de első dobrai élményeim során (amikor az előző lelkipásztorok meghívására részt vettem egy szüreti bálon) már meggyőződtem arról, hogy ez a faluközösség igencsak ragaszkodik a gyökereihez, a kálvinista és népi hagyományaihoz, s templomos, vendégszerető és jó magyar érzelmű emberek lakják.

Amikor a templom mellé érkeztem, késztetést éreztem arra, hogy rögtön megálljak és lefotózzam a magaslatra épült, méltóságteljes kinézetű istenházát. Közben Máthé Árpád ifjú szolgatársam észrevett, s szívélyesen invitált befele a parókiájukra, melyhez közeledve már kívülről látszott, hogy az ifjú lelkész házaspár igencsak szereti annak környezetét is rendben tartani. A gyerekek óvodában, illetve iskolában voltak még, így hát hármasban indítottuk a beszélgetést egy jó kávé mellett. Rögtön feltűnt számomra az, hogy ezek a fiatalok, Tünde és Árpád szeretnek itt lenni, szeretik a közösséget. Mindketten átestek a koronavíruson, és viszonylag könnyen átestek a fertőzésen, Istennek hála, most azon vannak, hogy mihamarabb újrainduljon a megszokott régi tevékeny hitélet Dobrán is.

A koronavírus megjelenése előtt igen élénk tevékenység folyt a gyülekezetben, s közben a fiatalok a presbiterekkel karöltve hozzáfogtak az egyházközség tulajdonában levő ingatlanok javításának. beszélgetésünk közben betoppant a gyülekezet presbitere, a település alpolgármestere, Fekete Bertalan is, aki aztán bekapcsolódott a beszélgetésünkbe.

A dobrai gyülekezetnek – szinte hihetetlen – összesen hét ingatlana van: a templom, a parókia, a kettő közt található, vallásórai és ifjúsági tevékenységekre használt épület, a nőszövetségi csigázó-, gyülekezeti terem és konyha, az orvosi rendelő, a település gyógyszertárának helyt adó ingatlan és a ravatalozó. A templom tetőszerkezetén nemrég végeztek nagy volumenű restaurálást, tervezik a külső- és belső helyreállítást. A parókia és a mellette álló kisépület jó állapotban van, a ravatalozó nemrég épült, azonban a többi ingatlanra igencsak ráfér a felújítás, noha a gyülekezet eddig is önerőből végzett már ezekben az épületekben kisebb-nagyobb munkálatokat. A beszélgetés fonala aztán arra terelődött, hogy mihez lehetne kezdeni a többi ingatlannal. A dobrai gyülekezet – ha szabad így fogalmaznom – ebből a szempontból a „bőség zavarában” érezheti magát, hiszen hálát adhat azért, hogy visszakapta ezeket az elkobzott ingatlanokat, ugyanakkor úgy látom, meghaladja a gyülekezet erejét ezeknek az ingatlanoknak a mihamarabbi rendbetétele, egyáltalán az épületek állagmegmentése. Aztán jött az ötlet, amely már bennük is megfogalmazódott régebben, hogy jó lenne külső támogatást kérni egy olyan elképzelésre, amely a falunak a néprajzi-népművészeti hagyományaira és népi kulturális értékeinek megmentésére fektetné a hangsúlyt, hiszen Dobra valóban egy hagyományőrző település, ahol érdemes lenne gyermekeinknek, unokáinknak is átörökíteni mindazokat a lelki kincseket, amelyek oly szerethetővé teszik az idelátogatók számára ezt a kis magyar közösséget.

Azzal a közösen megfogalmazott zárógondolattal búcsúztam el a fiataloktól, hogy együtt megkeressük azokat a szakembereket, akik ebben tudnának segíteni, és ha kialakul az elképzelés, akkor igyekszünk forrást és támogatókat is találni ennek megvalósítására, ha Isten is úgy akarja…

Tolnay István esperes

Az alsószopori alig 10 lelkes kis szórványgyülekezet imaháza, ahova szintén Máthé Lóránd Árpád szokott kijárni istentiszteleteket tartani.

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük