Home Egyedülálló orgonájuk lesz a nagykárolyiaknak

Egyedülálló orgonájuk lesz a nagykárolyiaknak

Egyedülálló orgonájuk lesz a nagykárolyiaknak

A nagykárolyi új református templomba olyan egyedülálló orgonát készítenek, amelyre eddig nem volt példa a térségünkben. Tolnay Istvánt, a Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközség lelkipásztorát kérdeztük a különleges orgonáról.

Néhány évvel ezelőtt adták át az új református templomot. Olyan, számunkra ismeretlen hibrid orgonát készítenek bele, amit nehéz elképzelnünk. Mesélne arról, hogy milyen is lesz ez, és miért emelett döntöttek?

– A közel 2000 lelkes Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközség 2019 októberében avatta fel a Kálvin-központot, melynek felépítését többek közt a Magyar Kormány is hathatósan támogatta. Az új templom költségvetésébe azonban már nem fért bele egy új orgona építése. Mivel adományba kaptunk egy másik gyülekezettől egy szétbontott orgonát, először úgy döntöttünk, ezt építjük fel újra. A gond azonban ott jelentkezett, hogy az újraépítés/restaurálás szinte többe kerül, mint egy egyszerű új orgona felépítése, ráadásul a szakértők szerint a régi orgona fémsípjai, pneumatikája, szélládája és játszóasztala gyakorlatilag használhatatlanná vált. A budapesti Koppel kft. szakemberei (az “Orgonam” típusú virtuális illetve hibrid orgona építésének anyaországi szakértői) azt javasolták, vásároljunk meg első körben egy virtuális orgonát, majd azt bővítsük ki a sípos orgonával, és így lesz a Partiumban/Erdélyben egy egyedülálló, különleges orgonánk, amely ráadásul nem kerül többe, mint egy új, hagyományos sípos orgona felépítése. A szót tett követte: 2021-ben megvásároltunk a Koppel kft.-től egy hárommanuálos virtuális orgonát a gyülekezeti tagok adományából mintegy 15.000 eurós összegben. A presbitérium és a gyülekezet azonban szorgalmazta a hagyományos sípos orgonatest építésének beindítását is, melyre nézve benyújtottuk jelen pályázatunkat a Bethlen Gábor Alaphoz.

Mit sikerült megvalósítaniuk a megítélt támogatásból?

– A kapott 900.000 forintos támogatásból első lépésként 2022 decemberében megvásároltuk a virtuális orgona és a majdani sípos orgona összekötéséhez és a kettő együttes megszólaltatásához szükséges, a Koppel kft. saját fejlesztésében magyar találmányként legyártott alkatrészeket – ugyanis hadd hangsúlyozzam ki, hogy ez a fajta hibrid orgonagyártás tudtommal egyedi, mégpedig a Koppel kft. szakembereinek, Rieth Józsefnek és Kurucz Róbertnek a saját fejlesztésű szoftveres és hardveres találmánya.  Az anyaországban már több helyen építettek ilyen orgonákat, nagyon jók a referenciák és a visszajelzések, még elismert orgonisták is pozitívan nyilatkoztak erről az új, alig 10 éves magyar technológiáról. Így hát meg is egyeztünk velük abban, hogy a következő lépésre, a teljes mátrixos sípos orgona felépítésére nézve hamarosan küldeni fognak egy végleges árajánlatot, de becsléseik szerint a 21 regiszter megszólaltatására alkalmas sípos orgona felépítése legalább 40.000 euróba fog majd kerülni.  Azt is fontosnak tartom megemlíteni, hogy a 2014-ben adományba kapott orgona fasípjait és külsejét is sikerül egyúttal megmenteni az utókor számára, hiszen ez az orgona az egykori történelmi Magyarország harmadik legismertebb orgonagyárának, a temesvári Wegenstein Lipót és fiai manufaktúrájának neoreneszánsz stílusú pneumatikus hangszere volt, amely az 1930-as években készülhetett Temesváron, előbb egy besztercei szász evangélikus templomban, majd a Nagyvárad-réti református gyülekezetben működött Isten dicsőségére. A régi-új orgona külseje tehát mindenképpen megőrzi majd ennek a Wegenstein-orgonának a jellegét, azonban a belsejének mintegy 70 százalékát teljesen ki kell cserélni, illetve átalakítani mechanikus hibrid orgonává.

Milyen kihívásokkal szembesültek eddig? Van-e anyagi fedezetük a munka folytatásához?

– A nehézségeket elsősorban a teljes “mátrixos sípos orgonatest” felépítéséhet szükséges összeg előteremtése jelenti. Gyülekezetünkben folyamatos a gyűjtés az orgonaépítésre, szerveztünk már erre nézve jótékonysági összejöveteleket is (többek között a 2022-es Júlia-bál bevétele is ezt a célt szolgálta), azonban csak ezekkel a lehetőségekkel számolva legalább 5 év szükséges ahhoz, hogy a kellő összeg összegyűljön. Igyekszünk cégeket, magánszemélyeket megkeresni támogatási kérelmünkkel, illetve további pályázatokat leadni mind a Magyar-, mind a Román Kormány támogatási osztályaihoz. Bíznunk kell Isten segítségében és a jóindulatú emberek, hivatalok támogatásában, hiszen közel 20 év alatt a templomunk is felépült, ezért ennek a projektnek is előbb-utóbb meg kell valósulnia, ha Isten is úgy akarja.

Az istentiszteleteiken kívül tervezik-e más események alkalmával is megszólaltatni az orgonát?

– Közönséges vasárnapi istentiszteleteinken mintegy 200 gyülekezeti tag vesz részt, ünnepi alkalmainkon a részvétel 300-600 fő közt mozog. Az új hibrid orgona azonban alkalmas lesz orgonakoncertek, hangversenyek tartására is, ilyenkor 100-300 résztvevőre számíthatunk becsléseink szerint. Mindenképp szeretnénk, ha különleges orgonánk ilyen alkalmakkal is elvarázsolná csodálatos hangjával a nagykárolyiakat.

Kiknek mondana köszönetet az eddig magvalósult beruházásért?

– Köszönet illeti a a Magyar Kormányt, a Nemzetpolitikai Államtitkárságot és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-t, ugyanakkor mindazokat a cégeket és magánszemélyeket, akik eddig támogatták kezdeményezésünket.

Bejegyzés: Sebestyén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük